Пловдивчани вразумиха властта за Хуманитарната, като успяха да съберат над 1000 подписа за по-малко от няколко часа. След начало на разгорещена дискусия в залата и кратка пауза, от администрацията се отказа от предложението да използва парите за бул. „Северен“.
Историята започна в 18:00 ч. вечерта, когато от организаторите се свързаха с нас, с молба да помогнем. Преди 1 час бяха създали петиция, която имаше около 300 подписа. Решихме да се включим, защото още миналата година ние ги подкрепихме в гражданската им подписка за запазване на хуманитарния профил на гимназията.
След молбата сглобихме публикацията Пловдив срещу орязването на парите за Хуманитарната. Успяхме да я разпространим през няколко от социалните мрежи и достигнахме до над 10 000 човека. От тях 553 се подписаха в подписката. Много пловдивчани се включиха и в споделянето на петицията, а вечерта късно се създаде и събитие.
Разумът и властта
Около 9:00 ч. в деловодството на Община Пловдив беше внесено официално предложението за отказ на администрацията от орязването на парите. От организаторите, бяха изпратили и копие от входящото писмо до общинските съветници. Каузата за училището беше подкрепена първо в зала от Веселка Христамян.
Тя изчете входираното искане то пловдивчани пред Общински съвет, администрацията и гледащи сесията на живо граждани във Facebook. След прочетеното предложение се оформи сериозна дискусия, дали е толкова належащо да бъдат взети парите. В подкрепа на идеята се изказаха и Николай Радев, Слави Георгиев и Ивелин Парасков.
Въпреки техните изказвания в зала, от страна на администрацията идеята за отнемането на парите беше най-силно подкрепена от зам.-кмета по образование Стефан Стоянов. Включително в защита се изказа и зам.-кмета по строителство и инвестиции Пламен Райчев.
До последно се усещаше нежелание от страна на администрацията да се вразуми от пловдивчани. Към напрегната обстановка в залата се добави и протестиращи родители на учениците от гимназията. Поради задълбочаващия конфликт между съветниците и администрацията се поиска почивка от няколко минути.
След възобновяване на сесията кметът поиска думата и от името на администрацията оттегли искането. Мотивите за стъпката назад от администрация е неразбирателство от страна на пловдивчани. Според него, за да се запази спокойствието се оттегля идея и се изваждат предвидените парите от бюджетните промени.
Пловдивчани с всеобща победа
Победата на гражданите над администрацията е доказателство, че в Пловдив има гражданско общество. В града има останали хора, които вярват в образованието, като основен приоритет за Пловдив. Трансферирането на средства от образование към пътно строителство е неприемливо. Колкото и да ни убеждават от администрацията, че и с по-малко средства ще се справят до края на годината и няма да са нужни всичките заложени в момента.
На тази теория пловдивчани не повярваха, защото политиците обичат да обещават. Да, но за съжаление обещаното, не е като даденото. Затова по-добре парите да са по предназначение, а не да ги търсим в последствие. В това се крие и победата на гражданите.
Сега повече от всякога се нуждаем от приоритети, които да ни обединяват, в името на доброто. Да започнем да мечтаем отново за обща цел и идея, която да начертае пътя на града ни в следващите години. Последната кауза обединила пловдивчани беше Европейската столица на културата 2019, но изпълнението и остави дълбоко усещане на разочарование.
Въпреки накърненото чувство за неуспех, е необходимо да мечтаем. Защото нашите деца и възрастни родители имат нужда от нас да постигнем съгласие по следващата тема, която да ни обедини. А каква по-добра тема от престоящият градоустройствен план на Пловдив.
Leave a Comment