Кафето намалява рисковете от развитие на диабет тип 2!

От 2002 година насам, учените все по-упорито подчертават връзката между консумацията на кафе и по-ниските рискове от развитие на диабет тип 2. Последвалите метаанализи само добавят още повече доказателства в подкрепа на откритието.

Въпреки, че причинно-следствената връзка все още не е доказана с рандомизирани контролни опити (RCTs) и основният физиологичен механизъм си остава мистерия (противовъзпалителните и/или антиоксидантните свойства на биоактивните съединения на кафето са някои от най-често посочваните „виновници“), тези които пият кафе редовно с радост приемат това допълнително оправдание за пристрастяването си.

Доказано е, че печенето на кафе е свързано с цяла палитра от ползи за здравето, включително намалени рискове от няколко вида рак и деменция, както и повишено дълголетие. А сега, в случай, че имате нужда от още доводи, нови метаанализи, съставени от информацията на над 30 кохорти от общо 1.2 млн участници, показват, че тези с най-висока консумация на кафе (около 5 чаши на ден) имат 29% по-нисък риск от развитие на диабет тип 2, сравнени с тези от най-ниската група (около 0 чаши/ден).

Проучването, водено от двама учени от Karolinska Institutet, Швеция, и публикувано в „Nutrition Reviews“, също така подкрепя теорията, че защитните ефекти на кафето произтичат от съединения, различни от кофеина, тъй като групите, които пиели безкофеиново кафе също показали намалени рискове от подобни заболявания, сравнени с тези, които почти неприбягвали до кофеиновата напитка.

Въпреки че тези, които поглъщат по поне 5 кафета на ден имат най-нисък риск от диабет, авторите на изследването все пак добавят, че защитният ефект на кафето изглежда зависим от дозировката.

„Налични са резултати от над 10 проучвания за кофеиновото и безкофеиново кафе. Сравнявайки тези резултати и кафето (ниво на риск 0.73), и безкофеиновият му заместител (ниво на риск 0.80) изглеждат обратнопропорциални на рисковете от диабет. “ пишат те. „Рисковете намаляват съответно със 7% и 6% при постепенно увеличаване на чашите кафе на ден“.

Както всеки един добър учен, авторите на метаанализаса наясно с лимитациите на изследването и признават, че важно да се направят и нужните контролни тестове (RCTs), за да могат тези взаимовръзки да бъдат доказани. Също трябва да се отбележи, че точно въпросното проучване получава частично финансиране от Института за Научна Информация за Кафето (ISIC), нестопанска организация, посветена на подкрепата на научни изследвания за кафето и здравето. ISIC е подкрепяна от шестте най-големи компании за кафе в Евроопа – Illy, Jacobs Douwe Egberts, Lavazza, Nestle, Paulig i Tchibo.

В края на доклада се казва, че „МК (авторът Матиас Карлстром) е получил финансиране от ISIC, която е организация с нестопанска цел, основана през 1990 и посветена на проучвания и разкрития, свързани с кафето и здравето. Авторът уверява, че финансирането от ISIC по никакъв начин не е повлияло на съдържанието на настоящото изследване“.

Годишният доклад за връзката между кафето и диабета, който включва последните метаанализи и други скорошни разкрития, бе публикуван на 13 Ноември, за да съвпадне със Световния ден за Борба с Диабета.

About Post Author

Ето и част от моята история през годините, от както стартирах моята страница. През 2014 г. реших да стартирам моя лична страница, благодарение на която, да помагам за решаването на ежедневни проблеми в любимия ни Пловдив. Да давам добър пример на подрастващите и да вдъхновявам повече млади хора да се борят за справедливост. Пред 2016 г. заедно с мои съмишленици основахме Сдружение Аз обичам Пловдив. Нашата мисия е да помогнем в реализирането на добрите инициативи и благородни каузи свързнани с нашия град и живущите в него пловдивчани. През 2016 г. бях избран за зам. председател на Сдружение на Живущите в Старинен Пловдив. Като част от живеещите на територията на Стария град в Пловдив, за първи път се обединихме около идеята за участие на гражданите в развитието на Стария град. През 2017 г. стартирах компания за Дигитален маркетиг, SEO оптимизация, управление на социални мрежи, популяризиране на търговски дружества и марки в интернет пространството, създаване на уебсайтове и управление на електронни магазини. През 2017 г. стартирахме заедно с приятели първата българска свободна медия - Plovdiv Town - град Пловдив. Нашата мисия е да създадем общество от критично мислещи хора, които да се включват в обществения живот на нашия град и България. През 2018 г. закупих първите електронни магазини, в които предлагаме специализирани стоки, за пътуване, дома, градината, хоби и козметика. През 2019 г. стартирахме националните кампании Дари Дреха - Дари Топлина и Дари Храна за Коледа. Първата инициатива събра над 15 тона топли дрехи за зимата, а втората зарадва над 500 семейства в България.

Leave a Comment

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.